Menu

Yedoo Newsletter

Zůstaňte v kontaktu, ať víte co se děje. Zašleme vám tipy na zajímavé akce, nové články na našem blogu či informace o produktových novinkách.

přihlásit se k odběru

Na vrchol nám pomohli fanoušci Tour de France

„Plánovali jsme, že koloběžky na Mont Ventoux kvůli prudkému stoupání vytlačíme, ale když procházíte špalírem fanoušků, který vás nadšeně povzbuzuje, nemůžete jinak než nastoupit na koloběžku a pořádně dupat,“ shodují se všichni jezdci týmu Yedoo a dodávají. „Byl to nezapomenutelný zážitek.“

Vrchol Mont Ventoux konečně na dohled!
Vrchol Mont Ventoux konečně na dohled!

Podle odhadů České televize stálo podél 20 km stoupání na nejvyšší horu Provence téměř milión fanoušků. Ti sem přicházeli již od časného rána, aby si našli místo, z něhož budou moci nejlépe sledovat vrchařské výkony závodníků letošní Tour de France. Někteří přijeli s obytnými auty už několik dní předem, parkovali podél cesty, seděli u kempinkových stolků, popíjeli víno ze skleniček a vychutnávali si jídlo z talířků.

Vydali jsme se do Francie podpořit projekt Kick France 2013

Náš tým složený z příznivců značky Yedoo vyrazil do Francie podpořit projekt Kick France 2013 a jeho šest protagonistů, kteří poprvé v historii na koloběžkách zdolali náročnou 3 403 km dlouhou trasu Tour de France. 

Dvanáctého července jsme se postavili na start 242 km dlouhé 15. etapy tohoto slavného cyklistického závodu, abychom po dvou dnech jízdy dorazili pod vrchol cyklistické mekky Mont Ventoux.

Radostné setkání s týmem Kick France 2013, který nás dohonil druhý den odpoledne
Radostné setkání s týmem Kick France 2013, který nás dohonil druhý den odpoledne
Fanoušci z celé Evropy lemovali cestu na Mont Ventoux již od časného rána. Konečně je to tady. Cyklisté Tour de France projíždějí kolem nás. Byl to skvělý zážitek, peloton jsme měli doslova na dosah. V tomto místě mají cyklisté před sebou ještě asi 7 kilometrů náročného stoupání. Perné chvilky po skončení závodu, abychom mohli dokončit výstup na Mont Ventoux, musíme se prodírat davem fanoušků scházejících dolů.… Cestou vzhůru měsíční krajinou

Ať žije Tour! Vyzdobené silnice a voňavá Provence

„Když mi Kuba Bostl nabídl místo v týmu jedoucího na Tour de France, zdál se mi jeho nápad ujet přes sto kilometrů na koloběžce za den nerealizovatelný, jak jsme ale začali trénovat, uvěřil jsem, že to dáme a začal jsem se těšit. Nakonec jsem moc rád, že jsem mohl jet. Atmosféra, jakou tu místní během Tour dokáží vytvořit je skvělá. Cesty i městečka jsou vyzdobené: ve výlohách obchodů, na balkónech dokonce i na stromech visí jízdní kola, lidé na silnice malují srdíčka a povzbudivé nápisy, prostě nádhera,“ libuje si Míťa Lalák.

Trasa 15. etapy letošní Tour vedla prosluněnou a provoněnou Provence, v čase závodu kvetly na polích levandule, slunečnice a česnek.  Ze zahrad se linula vůně oleandrů a růží. „Na koloběžce si všimnete detailů, které by vám na kole či v autě unikly,“ myslí si Alena Romanovská: „Z jednoho pole jsme například během poledního žáru slyšeli praskání zrajícího obilí, jindy nás zase omámila silná vůně bylinek rostoucích podél cesty tak, že jsme ani nevnímali, že stoupáme do kopce.“

Tour de France letos slaví 100. výročí a Francouzi výzdobou opravdu nešetří
Tour de France letos slaví 100. výročí a Francouzi výzdobou opravdu nešetří

15. etapa Tour de France 2013

 • Start – Givors
 • Cíl – vrchol Mont Ventoux
 • Délka  242 km
 • Čas cyklistů Tour  5 hod. 48 min
 • Čas šestice koloběžkářů z Kick France  18 hodin
 • Čas týmu Yedoo – 3 krásné dny svižnější jízdy 

Únava byla veliká, ale nadšení bylo větší

„Přestože byla akce fyzicky velice náročná (vyráželi jsme ráno po osmé a končili kolem deváté večer) zvládli jsme ji díky podpůrnému týmu v psychické pohodě. Menší krize jsem měl vždy před obědem, čekal na nás pokaždé, až za polovinou denní trasy tzn. po šedesáti kilometrech. Nejvíc mě však zničil jeden nenápadný úsek, který vypadal, že vede mírně z kopce, ale zabrat mi dal víc než výšlap na Mont Ventoux,“ svěřuje se další člen našeho týmu Marek Skopal.

„Připadal jsem si skoro jako profesionální závodník, podpůrný tým s námi totiž jel celou dobu, doléval nám vodu, podával svačinky a Katka Pilátová (manželka šéfa značky Yedoo) nám ke snídani, obědu i večeři připravovala výborné jídlo. Prostě pohádka!“ hodnotí akci Jirka Lalák. 

Nezbytný servis před startem Letos se na Tour de France vrátil i Josef Zimovčák na svém historickém kole. Ujel na něm několik horských etap, aby šířil myšlenku své nadace Na kole dětem. Po obědě znovu na trať, ta naštěstí vedla z kopce... Jana se rychlé jízdy nebojí. Úlevné schlazení v ledové vodě horského potůčku Chvilka odpočinku ve stínu kamenné zídky

Mont Ventoux  neúprosná fakta

 • 1911 m vysoká hora v jihovýchodní části Provensálských Alp 
 • Její název v překladu znamená větrná hora
 • Výšlap na Mont Ventoux byl součástí Tour de France již 8x
 • Poprvé v roce 1951 a naposledy v roce 2009 a pak letos v roce 2013
 • Stoupání z Bédoinu na Mont Ventoux je profesionálními cyklisty považováno za jedno z nejnáročnějších. Průměrný sklon kopce je 7,43 % a současná délka tratě 21 825 metrů.
 • Na svazích hory roste největší cedrový les v Evropě, její vrchol, kde stojí meteorologická stanice, připomíná měsíční krajinu
 • Na Mont Ventoux se odehrály velké cyklistické příběhy, 2 km pod vrcholem přišel o život britský cyklista a favorit Tour Tom Simpson, kolaboval tu Merckx a Jean Mallejac…
 • Nejrychleji na Mont Ventoux vyjel letošní favorit Tour de France Chris Froome 51:33 min.

Lepší než dovolená u moře aneb kam pojedeme příště

Celkem nás do Francie jelo 27, někteří z nás ujeli celou trasu 15. etapy, jiní si podle svých sil dali jen pár kilometrů nebo třeba půlku denní trasy. Ve zbylém čase se pak starali o ostatní, převáželi auta, dofukovali kola, utahovali brzdy, fotili, pomáhali s přípravou jídla a podobně.

Pro Standu Krále to byla skvělá dovolená: „Odpočinul jsem si víc než, kdybych byl 14 dní u moře. Vyčistil jsem si hlavu, všechny starosti o firmu i rodinu jsem nechal doma a užíval Provence a atmosféru závodu plnými doušky.“ Jakub Bílek zažil největší výzvu při řízení obytného vozu v úzkých uličkách malých francouzských měst, Jakuba Noska potěšilo setkání s panem Zimovčákem, který na svém historickém kole vyrazil na několik etap letošní jubilejní Tour, a našeho šéfkonstruktéra Jakuba Bostla, to že koloběžky obstály v náročném terénu bez ztráty kytičky.

Každý z nás si z Francie odváží spoustu zážitků, cestou domů si dojmy nadšeně vyprávíme a sedíce v autě uvažujeme, kam na koloběžkách vyrazíme příště…třeba na Giro d'Italia

…a Marek, který si myslel, že bude mít po téhle akci koloběžky plné zuby, plánuje, jak na ní bude jezdit každý den do práce…

…a já se těším, až stáhnu všechny fotky, doufaje, že se mi podařilo zachytit to nadšení a radost z jízdy na koloběžce, která se zrcadlila v očích všech účastníků téhle báječné akce.

Za tým Yedoo Vendula Kosíková

Diskuze

 • Kristýna  |  20. 7. 2013

  Tato akce dojet až do Paříže na koloběžce se mi zdála nemožná,ale kluci s týmu jsou skvělí.Zvladli to v pĺne síle a odhodlání to ujet.Článek i fota jsou krásné.Doufejme,že se teď bude o koloběžkách psát a nebude se tvrdit,že to je sport jen pro malé děti.

Přidat komentář

Související produkty

Podobné články

# Na cestách, Ze světa Yedoo, Všechny Yedoo články

Yedoo na Tour de France

2. 7. 2013 | Vendula Kosíková

Skupina příznivců koloběžek značky Yedoo se rozhodla aktivně zapojit do jedinečného projektu Kick France 2013, jehož cílem je absolvovat celou trasu slavného cyklistického závodu Tour de France na koloběžkách. Tým Yedoo se k protagonistům akce Kick France 2013 připojí 15. den závodu na trase dlouhé 242 km vedoucí z francouzského Givors na legendární horu Mont Ventoux.

Při tréninku na českých cestách

# Ze světa Yedoo, Všechny Yedoo články

Kick France 2013

8. 3. 2013 | Vendula Kosíková

Den před cyklisty, etapu po etapě, 150 až 240 kilometrů denně, 10 až 18 hodin v kuse na stupátku koloběžky, tak chtějí mistři koloběhu pokořit starou dámu cyklistických závodů, která letos oslaví 100 let - Tour de France.

Yedoo Newsletter

Sledujte nás na sociálních sítích