Yedoo Newsletter

Zůstaňte v kontaktu, ať víte co se děje. Zašleme vám tipy na zajímavé akce, nové články na našem blogu či informace o produktových novinkách.

přihlásit se k odběru

Češi vládnou světovému koloběhu

Historicky první mistrovství světa v jízdě na koloběžce se konalo v roce 2004 v Plzni. Letos se sem po deseti letech vrátilo. Čeští milovníci tohoto sportu tak měli jedinečnou příležitost vidět, jak jezdí světové špičky. Do západočeské metropole a nedalekého Města Touškov přijelo poslední srpnový víkend na 200 závodníků z 12 zemí, a to včetně zámořských reprezentantů z Austrálie, USA, Kanady či Kolumbie.

Během královského závodu na 36 km pršelo
Během královského závodu na 36 km pršelo

„Od prvního ročníku se mnohé změnilo, narostl počet závodníků i divácký zájem,“ říká předseda organizačního výboru MS na koloběžkách 2014 Petr Pešta. Nadšení závodníků a ochota cestovat i tisíce kilometrů bez vidiny finanční odměny však zůstala. Ačkoli účastníci na trati podávali maximální výkon a extrémním nasazením často riskovali kolizi, po závodu si v přátelské atmosféře užívali radost ze setkání stejně naladěných lidí. „V koloběhu ještě nezkaženém penězi stále vládne ten pravý sportovní duch,“ komentuje Petr Pešta.

Alpo Kuusisto na trati

O medaile ze světového šampionátu se podělily tři koloběžkové velmoci − Nizozemci, Finové a Češi. Zatímco závody žen ovládly Holanďanky, v mužské kategorii se dařilo především českým závodníkům. Ti zcela opanovali královskou disciplinu, ve které zdolali i čtyřnásobného mistra světa, legendárního Fina Alpa Kuusista. Fenomenální finský závodník a držitel mnoha rekordů letos nestačil na trojici českých reprezentantů. Pro zlato si v závodě na 36 km dojel Michal Kulka. Stříbrná medaile skončila na hrudi Tomáše Pelce a bronz získal mladý plzeňský favorit Marek Kadlec. Češi také vyhráli týmovou štafetu a vybojovali dvě bronzové medaile ve sprintu.

Sprint se jel v centru Plzně. Na snímku s číslem 33 Michal Kulka.
Sprint se jel v centru Plzně. Na snímku s číslem 33 Michal Kulka.
Současný trend  - velká 28“ kola vpředu i vzadu Radost z vítězství Michal Kulka v obležení novinářů.

Za Yedoo se na mistrovství kvalifikovala Petra Koblížková, která v pátečním kritériu na 8,7 km dojela na krásném devátém místě. „Člověk nemusí mít za sebou dlouhou sportovní kariéru, aby se v tomto sportu mohl realizovat. Stačí přirozený sportovní talent a pravidelný pohyb. Koloběžkové závody mají navíc přátelskou atmosféru. Bylo to moje vůbec první mistrovství světa, moc jsem si ho užila“, vzpomíná na víkendové klání Petra.

S koloběžkou pro radost

Součástí šestého ročníku Mistrovství světa na koloběžkách byly i dva závody pro veřejnost nazvané S koloběžkou pro radost. Jedinečnou šanci zažít atmosféru MS využilo v pátek více než 60 amatérských závodníků od dětí po veterány. V sobotu se na hromadný start dvanáct set metrů dlouhého závodu postavilo na 50 jezdců. Mezi nimi i Kuba Bostl, který si na svém vlastnoručně sestrojeném závodním stroji zvaném Cheese dojel v kritériu pro bronzovou medaili. „Kopal jsem pro radost a pro diváky. Už se těším za dva roky do Austrálie na příští šampionát,“ usmívá se šéfkonstruktér Yedoo.

Yedoo tým na MS reprezentovala Petra Koblížková. Na snímku s číslem 172.
Yedoo tým na MS reprezentovala Petra Koblížková. Na snímku s číslem 172.
Závod veteránů. Svižné tempo, strhující podívaná Mladí a nadějní Jakub Bostl na své originální koloběžce Cheese

Víte, že...

• Česko je středobod koloběžkového světa? V Česku se v roce 2002 jel úplně první evropský šampionát a o dva roky později první mistrovství světa. Byla zde také založena mezinárodní koloběžková asociace IKSA (International Kicksled and Scooter Association.). Zakládajícími zeměmi byly jak jinak než tři koloběžkové velmoci  - Nizozemci, Finové a Češi.
  • Na podporu letošního světového šampionátu poprvé spojili síly tři největší výrobci koloběžek - Yedoo, Kostka a Kickbike.

Na tratích byly vidět rozmanité stroje od velkých až po ty s 12“ koly. Koloběžky pro mistrovství světa totiž nemají předepsané konstrukce, jedinou podmínkou je, že nesmí mít žádný pohon. Závodníci si ale podle současného trendu pořizují koloběžky s lehkými karbonovými komponenty a velkými 28“ koly vpředu i vzadu. Takové stroje běžně jezdí rychlostí přes třicet kilometrů v hodině a z kopce jsou dokonce rychlejší než jízdní kolo.

Na své si během prodlouženého víkendu přišli i diváci, viděli neuvěřitelně svižnou jízdu, které na dramatičnosti přidávaly drobné kolize a pády. „Světový šampionát, ačkoli ho občas zkrápěly dešťové kapky, byl po organizační i sportovní stránce úspěšný,“ hodnotí Petr Pešta a dodává: Věříme, že Mistrovství světa bylo jedinečnou a inspirující pozvánkou na další rok či léta na koloběžkách.“

Závodní koloběžka s lehkými karbonovými komponenty a velkými 28“ koly vpředu i vzadu Jedna z mnoha kolizí Šampionátu vedly tři koloběžkové velmoci − Nizozemci, Finové a Češi.
Štafeta se jezdí pouze na jedné koloběžce, střídání jezdců je její nejobtížnější část.